Mieszkanie dla Młodych vs. Rodzina na swoim – podobieństwa i różnice

Program „Mieszkanie dla młodych” ma kilka podobieństw z „Rodziną na swoim”, ale też kilka istotnych różnic. Sprawdź co się zmieniło i czy spełniasz kryteria nowego programu dopłat do zakupu nieruchomości.

Program „Rodzina na swoim” to w pewnym sensie „matka chrzestna” „Mieszkania dla młodych”. Zakończony 31 grudnia 2012 roku projekt okazał się bowiem strzałem w dziesiątkę i zakończył się niemałym sukcesem. Dopłaty przyznano ok. 181,5 tys. osób, a podobna ilość ma skorzystać z uruchomionej 1 stycznia 2014 roku kontynuacji.

Nie będzie ona jednak kontynuacją w klasycznym wydaniu, bo warunki nowego programu są w wielu miejscach inne, niż przed laty. Wprawdzie chodzi o preferencje i pomoc w zakupie mieszkania, czyli po prostu dopłaty, ale zasady ich przydzielania są już inne.

Program Mdm zakończy się w 2018 roku, ale tylko teoretycznie. Już wiadomo, że może być przedłużony, a niektóre jego wytyczne będą sprawdzane przez 5 lat od daty podpisania umowy. Zresztą „Rodzina na swoim” też nie obowiązywała przez 8 lat, a właśnie przez taki okres państwo dopłacało do odsetek kredytu. Tym razem dopłata jest jednorazowa, ale jeśli w ciągu 5 lat od podpisania umowy beneficjentom urodzi się dziecko, mogą liczyć na kolejną transzę. Ale po kolei.

10% wartości kredytu państwo finansuje osobom samotnym oraz małżeństwom bez dzieci. Banki potraktują to jako wkład własny kredytu (zobacz gdzie starać się o kredyt). Na 15% liczyć mogą natomiast osoby samotnie wychowujące dziecko lub dzieci oraz rodziny, które doczekały się potomka. Jest też właśnie wspomniana wyżej dodatkowa dopłata w wysokości 5%, którą otrzymają wszyscy, którym w ciągu 5 lat od przystąpienia do programu urodzi się kolejne dziecko.

W programie „Rodzina na swoim” można było korzystać z zakupów na rynku wtórnym. Teraz się to zmieniło i dopłaty dotyczą tylko nowych mieszkań kupionych od deweloperów, co może być trudne zwłaszcza w mniejszych miejscowościach i znacznie ogranicza ofertę. Mniejszy jest również limit metrażu mieszkania. Dwa lata temu można nawet było zbudować metodą gospodarczą dom o powierzchni 140 m. kw. Teraz nie ma na to szans. Po pierwsze, budujący metodą gospodarczą nie mają szans na dopłaty, a po drugie, limity są niższe. Dom może mieć maksymalnie 110 m. kw. i to przy założeniu, że w rodzinie jest co najmniej trójka dzieci. Dla pozostałych limit to 100 m. kw. Podobnie jest z mieszkaniami. Większe – do 85 m. kw. – kupować mogą rodziny wielodzietne, a pozostali muszą zmieścić się w 75 m. kw.

Zmniejszył się też metraż, który ogranicza dopłaty. Jeszcze dwa lata temu można było zbudować dom o powierzchni 140 m kw. i liczyć na dopłatę. Obecnie mieszkanie musi mieć maksymalnie 75 m kw., a dopłatę i tak otrzymamy do 50 m kw. Doszedł też limit wieku. Na pomoc finansową mogą liczyć osoby, które nie ukończyły 35. roku życia. W przypadku małżeństw, choć jeden z małżonków musi mieścić się w kryterium wiekowym.

1 komentarz

  • Argonauta

    Dla mnie program mieszkanie dla młodych to po prostu przedłużenie rodziny na swoim. Sens programu przecież ten sam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>