Limity dopłat na MdM – symboliczne zmiany w Katowicach

Niewiele zmieniły się po I kwartale 2014 roku limity cen, określające próg dopłat w programie „Mieszkanie dla Młodych” w Katowicach. Wszystko wskazuje więc na to, że w naszym województwie nadal trudno będzie znaleźć mieszkanie z rządowym dofinansowaniem. Nie oznacza to jednak, że będzie to niemożliwe.

mdm limity cen

Limity cenowe wyznaczane przez wojewodów mogą być zmieniane co kwartał. Dzięki nim przyszli beneficjenci programu „Mieszkanie dla młodych” mogą określić kwotę za jaką kupią mieszkanie z dopłatą. Oczywiście muszą też spełnić pozostałe warunki dopłat, ale cena metra kwadratowego determinuje ich poszukiwania.

Korekcje cen sprawiają jednak, że wiele osób staje w trudnej sytuacji. Zwłaszcza jeśli limity dopłat są znacznie obniżane. Osoby, które już podpisały umowy przedwstępne z deweloperami muszą w takich przypadkach negocjować cenę lub decydować się na kary umowne za odstąpienie od umowy. Dlatego najbliższe limity będą obowiązywały przez pół roku. Wszędzie z wyjątkiem Gdańska i okolic, gdzie zdecydowano się nie zmieniać cen na koniec I kwartału, ale poczekać z aktualizacją do połowy roku.

W efekcie, liczący na dopłaty MdM w Katowicach muszą zmieścić się w limicie 4.702,50 zł za m kw. mieszkania. Pozwoli im to otrzymać dopłatę w wysokości 21.375 zł. W gminach sąsiadujących z Katowicami limit jest oczywiście niższy i wynosi 4.291,10 zł za m kw. nieruchomości, co przekłada się na maksymalną dopłatę sięgającą 19.505 zł. Pozostałe gminy województwa śląskiego mają limit w wysokości 3.879,70 zł za m kw. Pozwala to na uzyskanie do 17.635 zł. dopłaty. Na szczęście pojawiły się już inwestycje, które są dedykowane programowi Mieszkanie dla Młodych, więc wybór jest większy.

Limity wyznaczane są przez 15 wojewodów, którzy określają je dla miasta, które jest liderem regionu, gmin do niego przyległych oraz pozostałej części regionu. Tworzone są na podstawie średniego kosztu odtworzenia jednego metra kw. powierzchni użytkowej w danym miejscu – stanowią 110 proc. tej wartości. Zmieniane mogą być najczęściej co kwartał.

1 komentarz

  • Zorientowany

    E tam bez przesady. Wcale nie jest tak ciężko załapać się na dopłatę. Trzeba tylko trochę poszukać i wiedzieć gdzie szukać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *