Mieszkanie komunalne w Katowicach

Jeśli nie chcesz kupić mieszkania na kredyt programie Mieszkanie dla Młodych, możesz starać się o mieszkanie komunalne, których w Katowicach nie brakuje. Niektóre mieszkania komunalne można potem wykupić, ale nie tak tanio jak w innych miastach.

Kryteria przydzielania mieszkań komunalnych są podobne w całej Polsce. Zazwyczaj gminy stawiają na wysokość zarobków i dotychczasowe warunki mieszkalne. Współczynnik wynagrodzenia oblicza się w odniesieniu do najniższej emerytury. Gdańsk wyznacza go na poziomie zarobków nie przekraczających 200 proc. najniższej emerytury dla singla i 150 proc. dla rodziny. Kraków jest bardziej restrykcyjny: 150 proc. dla singla i 100 proc. dla rodziny.

W Katowicach jest obecnie 17.389 mieszkań będących własnością gminy, z czego 729 to lokale socjalne o niskim standardzie. Większość stara się jednak o mieszkania komunalne. Aby je otrzymać, trzeba jednak spełnić nie tylko kryterium dochodowe, ale też tzw. powierzchniowe.

Dochód jednej osoby może maksymalnie wynosić 1.598,36 zł brutto. W rodzinie nie może być wyższy niż 799,18 zł brutto na osobę, a jeśli jest tam przynajmniej jedna osoba niepełnosprawna – do 1 278,69 zł brutto na osobę. Trzeba także udokumentować metraż dotychczas zajmowanego mieszkania. Oblicza się wyłącznie powierzchnię pokoi mieszkalnych. Metraż na jedną osobę nie może w Katowicach przekroczyć 6 m kw. Dla rodzin z osobą niepełnosprawną lub jej samej limit ten jest podwojony i wynosi 12 m kw.

Czynsz w mieszkaniu komunalnym w Katowicach

Opłaty za mieszkanie komunalne są zróżnicowane w zależności od standardu mieszkania oraz daty budowy budynku, w którym się znajduje. Jeśli nieruchomość powstała lub została wyremontowana po 2001 roku, czynsz wynosi 2,42 zł za m kw., dla pozostałych – 2,53 zł za m kw. Dla mieszkań socjalnych – 1,15 zł za 1 m kw. Najczęściej w Katowicach płaci się niższą stawkę, bo na 745 budynków komunalnych, zaledwie 131 nie wymaga żadnych napraw. Aż 160 sklasyfikowano jako niezadowalające, a 45 jest do natychmiastowego remontu.

Wykup mieszkania komunalnego w Katowicach

Nie ma szans na wykupienie mieszkania komunalnego, które zbudowane zostało po 2001 roku lub zbudowanego wcześniej, ale wyremontowanego po 2010 roku. Wszystkie lokale świeżo po modernizacji są wyłączone ze sprzedaży. Pozostałe można próbować wykupić po pięciu latach zamieszkiwania. Maksymalna bonifikata to 60 proc., ale często ustalana jest wyższa, zwłaszcza jeśli miasto sporo zainwestowało w remont nieruchomości – niezależnie od jego terminu.

Obecnie w kolejce na mieszkanie komunalne czeka zaledwie kilkadziesiąt osób, co jest niezłym wynikiem, jak na duże miasto. Dlatego Katowice planują sprzedaż ok. 300 mieszkań w tym roku.

Dziedziczenie mieszkania komunalnego

Prawa do użytkowania mieszkania komunalnego można dziedziczyć. Reguluje to art. 691 kodeksu cywilnego. Gdy umiera dotychczasowy najemca, jego obowiązki czynszowe przejmuje małżonek, który był współnajemcą. Po nim prawo do dziedziczenia przysługują odpowiednio: dzieciom najemcy i małżonce oraz innym osobom, którym najemca np. musiał płacić alimenty oraz konkubentom, ale tylko tym, którzy zamieszkiwały lokal w momencie śmierci partnera.

2 komentarze

  • o-rly

    Nie spodziewałem się że można dziedziczyć mieszkania komunalne. ciekawe

  • gorska

    tak mało oczekujących na mieszkanie komunalne? bo cię już od samego progu spławiają i nie masz możliwości złożenia wniosku

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *