Mieszkanie dla Młodych tylko od dewelopera

W ramach programu „Mieszkanie dla młodych” można kupować tylko nowe mieszkania od deweloperów. Na zmianę i proponowane przez posłów poprawki, które umożliwiłyby także transakcje na rynku wtórnym, nie zgodził się Senat.

Od początku program rządowych dopłat „Mieszkanie dla młodych” obejmował zakupy tylko na rynku pierwotnym. Ale po protestach części środowiska pośredników nieruchomości, których wsparli posłowie opozycji, zaproponowano zmiany. Najważniejszą z nich była propozycja dopłat także do mieszkań kupowanych na rynku wtórnym. Senat odrzucił jednak wszystkie poprawki 17 października 2013 roku.

Dla kogo dopłaty na Mdm

Ostateczny kształt obowiązującego już programu zakłada więc, że w latach 2014-1018 można kupować mieszkania tylko nowe. Do tego ich cena musi zmieścić się w limitach, co kwartał publikowanych przez wojewodów. Z programu skorzystać mogą tylko osoby, które nie ukończyły 35. roku życia oraz nie mają i nigdy nie miały własnego mieszkania (więcej szczegółów w naszym tekście o warunkach programu).

Korzyścią jest oczywiście dopłata państwa, która wypłacana jest na początku inwestycji.

Jest ona zróżnicowana:

  1. 10% wartości kupowanej nieruchomości otrzymają osoby prowadzące jednoosobowe gospodarstwo domowe lub rodziny bezdzietne,
  2. Na 15% wartości kupowanej nieruchomości mogą liczyć rodziny lub osoby samotne, wychowujące co najmniej jedno dziecko,
  3. Kolejne 5% wartości kupowanej nieruchomości trafi do wszystkich, którym w ciągu 5 lat od kupna nieruchomości urodzi się przynajmniej jedno kolejne dziecko.

 

Wielkość mieszkania z dopłatą

By skorzystać z programu, nie można kupić mieszkania używanego, ale też zbyt dużego. Obowiązują bowiem również limity powierzchniowe. Mieszkanie może mieć 75 m kw. (gdy rodzina wychowuje co najmniej troje dzieci, limit rośnie do 85 m kw.), a dom 100 m kw. (110 m kw. gdy w rodzinie jest min. troje dzieci). Do tego cena 1 m. kw. nieruchomości nie może przekroczyć wyznaczonego przez wojewodę limitu, który wyznaczany jest na poziomie 110% średniego kosztu odtworzeniowego metra kwadratowego mieszkania na danym terenie.

2 komentarze

  • Olek

    Skąd te różnice w procentach wartości nieruchomości? Powinno być wszystkim po równo.

    • Jocker

      Raczej nie. zależnie od sytuacji rodzinnej niektórym mieszkanie i dopłata należy się bardziej a innym mniej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *