Mieszkanie dla Młodych vs. Rodzina na swoim – podobieństwa i różnice

Program „Mieszkanie dla młodych” ma kilka podobieństw z „Rodziną na swoim”, ale też kilka istotnych różnic. Sprawdź co się zmieniło i czy spełniasz kryteria nowego programu dopłat do zakupu nieruchomości.

Program „Rodzina na swoim” to w pewnym sensie „matka chrzestna” „Mieszkania dla młodych”. Zakończony 31 grudnia 2012 roku projekt okazał się bowiem strzałem w dziesiątkę i zakończył się niemałym sukcesem. Dopłaty przyznano ok. 181,5 tys. osób, a podobna ilość ma skorzystać z uruchomionej 1 stycznia 2014 roku kontynuacji.

Nie będzie ona jednak kontynuacją w klasycznym wydaniu, bo warunki nowego programu są w wielu miejscach inne, niż przed laty. Wprawdzie chodzi o preferencje i pomoc w zakupie mieszkania, czyli po prostu dopłaty, ale zasady ich przydzielania są już inne.

Program Mdm zakończy się w 2018 roku, ale tylko teoretycznie. Już wiadomo, że może być przedłużony, a niektóre jego wytyczne będą sprawdzane przez 5 lat od daty podpisania umowy. Zresztą „Rodzina na swoim” też nie obowiązywała przez 8 lat, a właśnie przez taki okres państwo dopłacało do odsetek kredytu. Tym razem dopłata jest jednorazowa, ale jeśli w ciągu 5 lat od podpisania umowy beneficjentom urodzi się dziecko, mogą liczyć na kolejną transzę. Ale po kolei.

10% wartości kredytu państwo finansuje osobom samotnym oraz małżeństwom bez dzieci. Banki potraktują to jako wkład własny kredytu (zobacz gdzie starać się o kredyt). Na 15% liczyć mogą natomiast osoby samotnie wychowujące dziecko lub dzieci oraz rodziny, które doczekały się potomka. Jest też właśnie wspomniana wyżej dodatkowa dopłata w wysokości 5%, którą otrzymają wszyscy, którym w ciągu 5 lat od przystąpienia do programu urodzi się kolejne dziecko.

W programie „Rodzina na swoim” można było korzystać z zakupów na rynku wtórnym. Teraz się to zmieniło i dopłaty dotyczą tylko nowych mieszkań kupionych od deweloperów, co może być trudne zwłaszcza w mniejszych miejscowościach i znacznie ogranicza ofertę. Mniejszy jest również limit metrażu mieszkania. Dwa lata temu można nawet było zbudować metodą gospodarczą dom o powierzchni 140 m. kw. Teraz nie ma na to szans. Po pierwsze, budujący metodą gospodarczą nie mają szans na dopłaty, a po drugie, limity są niższe. Dom może mieć maksymalnie 110 m. kw. i to przy założeniu, że w rodzinie jest co najmniej trójka dzieci. Dla pozostałych limit to 100 m. kw. Podobnie jest z mieszkaniami. Większe – do 85 m. kw. – kupować mogą rodziny wielodzietne, a pozostali muszą zmieścić się w 75 m. kw.

Zmniejszył się też metraż, który ogranicza dopłaty. Jeszcze dwa lata temu można było zbudować dom o powierzchni 140 m kw. i liczyć na dopłatę. Obecnie mieszkanie musi mieć maksymalnie 75 m kw., a dopłatę i tak otrzymamy do 50 m kw. Doszedł też limit wieku. Na pomoc finansową mogą liczyć osoby, które nie ukończyły 35. roku życia. W przypadku małżeństw, choć jeden z małżonków musi mieścić się w kryterium wiekowym.

1 komentarz

  • Argonauta

    Dla mnie program mieszkanie dla młodych to po prostu przedłużenie rodziny na swoim. Sens programu przecież ten sam.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *