Nadchodzą zmiany w programie Mieszkanie dla młodych

Pierwsze podsumowania programu Mieszkanie dla Młodych pokazały, że wbrew pierwotnym planom nie korzystają z niego rodziny z dziećmi, ale przede wszystkim single. Trwają więc prace nad zmianami w ustawie, które mają sprawić, że będzie bardziej dostępny.

Program dopłat do Mieszkania dla młodych prowadzi Bank Gospodarstwa Krajowego, który zbiera dane ze wszystkich województw i sporządza statystyki, które oddają zainteresowanie z jakim spotyka się program w poszczególnych regionach. Wynika z nich, że od stycznia do lipca 2014 roku złożonych zostało 9.282 wnioski, na łączną kwotę 211,3 mln zł. Z tej puli uruchomiono ponad 171,5 mln zł. Co ciekawe, pieniądze nie są jednak pozyskiwane przez rodziny, ale głównie osoby samotne oraz bezdzietne pary.

Poprawki programu Mieszkanie dla młodych

11 sierpnia 2014 roku wypłynął projekt nowej ustawy, dotyczącej programu Mieszkanie dla Młodych. Zmiany mają być nie tylko kosmetyczne. W obecnej formie ustawy można bowiem kupować mieszkania tylko od deweloperów, którzy budują nowe mieszkania. W nowym projekcie uwzględnione będą możliwości zakupu także od spółdzielni mieszkaniowych oraz kupno mieszkań powstałych w wyniku przebudowy innych nieruchomości – nawet niemieszkalnych w postaci komórki czy garażu.

Zwiększą się też dopłaty dla rodzin z dziećmi, które mają brać udział w programie w większym zakresie. Ma w tym pomóc między innymi zwiększenie możliwości kredytowych poprzez zgodę na zaciąganie kredytów hipotecznych nie tylko w złotówkach oraz dokooptowanie do kredytu także osób spoza rodziny.

Kup Mieszkanie dla młodych od spółdzielni mieszkaniowej

Przed zmianami program MdM zezwala na zakup jedynie mieszkania od dewelopera. Po zmianach będzie można nabywać nieruchomości także od spółdzielni mieszkaniowych. Dofinansowanie ma trafić nawet do tych, którzy wniosą tzw. wkład budowlany, pozwalający uzyskać prawo własności mieszkania. Tak samo było w „Rodzinie na swoim”.

Mieszkania dla młodych można też będzie kupować w kamienicach po rewitalizacji, a także po tym, jak lokal powstanie w wyniku przebudowy komórki czy garażu.

Wyższe dofinansowanie dla rodzin

Do tej pory większość pieniędzy trafia do singli i rodzin bez dzieci. Stanowią oni aż 76,6 proc. wszystkich beneficjentów programu. Pozostała grupa to rodziny z jednym dzieckiem (19,5 proc.), a tylko niewielka część trafia do rodzin z dwójką lub więcej dzieci. Dlatego Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju chce wprowadzić zmiany, które zwiększą zainteresowanie programem zwłaszcza wśród rodzin z większą liczbą dzieci.

Najwięcej zyskają rodziny z trójką lub więcej dzieci. Dostaną aż 25 proc. dopłaty, która liczona będzie od 65 m kw. powierzchni mieszkania, a nie od 50 m kw. jak dotychczas. Rodziny z dwójką dzieci dostaną natomiast 20 proc. dopłaty. Kredyt hipoteczny będzie też można łatwiej zaciągnąć, bo możliwe będzie pożyczenie pieniędzy nie tylko w złotówkach, ale również innej walucie. Do tego do kredytu będzie można dołączyć także osoby spoza rodziny, których zarobki podniosą średnią i pozwolą na wypracowanie zdolności kredytowej.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *