Rosną limity cenowe na Mieszkanie dla Młodych w Katowicach

Nowe limity cenowe, pozwalające na zakup nieruchomości z dopłatą w ramach programu Mieszkanie dla Młodych są w Katowicach nieznacznie większe od obowiązujących do tej pory.

Wojewoda właśnie wyznaczył nowe limity cenowe, które określają maksymalne ceny nieruchomości, jakie można kupować z dopłatami MdM. Mamy powody do radości, bo pułap cen powoli, ale rośnie. W samych Katowicach wzrost limitu jest jednak najmniejszy i sięga 0,37 proc. Dzięki temu za metr mieszkania lub domu dofinansowanego w programie Mieszkanie dla Młodych możemy zapłacić maksymalnie 4712,95 zł. Większy wzrost limitu zanotowaliśmy w gminach bezpośrednio sąsiadujących z Katowicami. Tam akceptowalna cena metra kwadratowego zwiększyła się o 1,12 proc. i wynosi obecnie 4332,35 zł. Najbardziej zwiększył się limit cenowy MdM w pozostałej części województwa śląskiego, który wzrósł o 2,02 proc. Teraz za metr mieszkania z dopłatą możemy tam zapłacić nie więcej niż 3951,75 zł.

Oznacza to dość przeciętną dostępność mieszkań w ramach rządowego programu dopłat, zwłaszcza w samych Katowicach. Tu metr mieszkania kosztuje średnio 5 tys. zł, podczas gdy limit dla miasta jest o 300 zł niższy. Poza tym w Katowicach nie brakuje mieszkań na rynku wtórnym, które są ogromną konkurencją dla nowo budowanych lokali. Są po prostu dużo tańsze, a często wykończone na odpowiednim poziomie i po zakupie można praktycznie od razu się do nich wprowadzić.

Kto jednak zdecyduje się na zakup nowego mieszkania i uda mu się znaleźć ofertę z dopłatą w ramach programu Mieszkanie dla Młodych, może liczyć na pokaźną dopłatę. Osoby bezdzietne, kupujące mieszkanie w Katowicach mogą liczyć na 21.423 zł dopłaty, a wychowujący dzieci dostaną w sumie 32.134 zł. W gminach bezpośrednio przyległych do stolicy województwa na bezdzietnych czeka 19.693 zł, a na beneficjentów z potomstwem 29.539 zł. W pozostałej części województwa śląskiego dopłata sięgnie odpowiednio 17.963 zł oraz 26.944 zł.

Limity cenowe mogą być zmieniane co trzy miesiące, ale wojewoda śląski – podobnie jak większość jego odpowiedników z innych regionów – zdecydował, że aktualizacja będzie miała miejsce co pół roku. Zmniejszy to zamieszanie zwłaszcza podczas podpisywania umów. Wraz ze zmianą limitów cenowych zmienia się bowiem także liczba dostępnych w ramach programu mieszkań.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *