Rosną limity dopłat na Mieszkanie dla Młodych w Katowicach (2015)

O 1,3 proc. wzrosły limity dopłat na mieszkania dla młodych w Katowicach w II kwartale 2015 roku. To dobra wiadomość, bo w niektórych regionach Polski limity obniżono i spadła dostępność mieszkań z dopłatą.

Urząd Wojewódzki w Katowicach opublikował 1 kwietnia 2015 roku nowe limity cenowe dopłat w programie Mieszkanie dla młodych. Będą one obowiązywać przez najbliższe pół roku i zmienią się dopiero w IV kwartale 2015 roku. To efekt minimalnych wahań na rynku, które powodowały, że zmiana co kwartał była tak minimalna, że szkoda było na nią czasu i pracy. Dlatego – dopóki nie zajdą żadne duże zmiany na rynku nieruchomości – wojewodowie korzystają ze swych uprawnień i korygują ceny co sześć miesięcy.

Mimo tego różnica w Katowicach jest minimalna, bo w stosunku do I kwartału, maksymalna cena zwiększyła się zaledwie o 1,3 proc. Oznacza to, że jeśli chcemy dostać dopłatę w ramach rządowego programu Mieszkanie dla młodych, musimy znaleźć mieszkanie, które wycenione zostało na mniej niż 4773,45 zł za m kw. W gminach sąsiadujących z Katowicami (Chorzów, Czeladź, Lędziny, Mikołów, Mysłowice, Siemianowice Śląskie, Sosnowiec, Ruda Śląska, Tychy) limit wynosi 4395,33 zł za m kw., a w pozostałej części województwa śląskiego 4017,20 zł za m kw.

Zmiany limitów dopłat, to także wzrost maksymalnej pomocy, jaką można otrzymać od rządu przy zakupie mieszkania. W najbardziej popularnej opcji bezdzietnych małżeństw i singli (przysługuje im 10 proc. dopłaty) może ona wynieść 21.697,50 zł w Katowicach, 19.978,75 zł w gminach przyległych do Katowic i 18.260 zł w gminach znajdujących się w pozostałej części województwa śląskiego. Według Banku Gospodarstwa Krajowego, który prowadzi program MdM, to właśnie osoby i rodziny bezdzietne są najczęstszymi beneficjentami programu dopłat do mieszkań.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *