Zwiększ swoje szanse na kredyt

Wcale nie musisz dostać podwyżki, by znacząco zwiększyć swoje możliwości kredytowe. Podpowiadamy jak za pomocą świadomych zachowań z przeciętnego konsumenta stać się sprytnym budowniczym pozytywnej historii kredytowej i łakomym kąskiem dla banków.

Wystarczy sprawdzić statystyki o średniej pensji w Polsce, by stwierdzić jak wiele osób może mieć kłopot z osiągnięciem zadowalającej zdolności kredytowej. Można jednak dość szybko popracować nad obrazem, jaki zobaczą bankowi analitycy, oceniający nasz wniosek.

Przeczytaj regulamin konta

Kiedy ostatnio czytałeś regulamin swojego konta osobistego? Przychodziły jakieś aktualizacje, klikałeś ikonkę „zapoznałem się” przy logowaniu do konta, a w wolnej chwili sprawdzałeś czy nie wzrosły opłaty. No właśnie… To błąd. Wiele banków wabi klientów ofertami debetu na koncie. I osoby, które nie czytają regulaminów, nawet nie wiedzą o nich dopóki – przypadkowo lub nie – nie skorzystają z tej opcji. Bank badający naszą zdolność kredytową zobaczy jednak taką informację od razu. A każdy debet to potencjalne obciążenie, które analitycy obliczający nasze koszty muszą wziąć pod uwagę.

Karta kredytowa do zwrotu, ale nie od razu

Za zobowiązanie uznawana jest też karta kredytowa.

W Biurze Informacji Kredytowej widnieją jedynie informacje o tym, że posiadamy taki produkt oraz jaki jest jego maksymalny limit. Bank zakłada więc pod uwagę górny pułap, jako nasze zobowiązanie – mówi Marta Postek z Operatora Bankowego Fines. – Przy limicie 5 tys. zł bank nalicza nam 5 proc. tej kwoty jako stałe miesięczne zobowiązanie. W tym przypadku to 250 zł, a taka kwota potrafi obniżyć naszą zdolność. Warto więc przed złożeniem wniosku o kredyt, pozamykać wszystkie zobowiązania, z których nie korzystamy – dodaje.

Jeśli karta nie była używana, to jest to najgorsza z możliwych opcji. Bo dla banku ważne jest, że umiemy solidnie i terminowo spłacać raty. A karta kredytowa jest też punktowana, więc zanim ją zwrócisz, rób przez kilka miesięcy transakcje, które rozliczysz na koniec miesiąca.

Płać rachunki regularnie

Pilnować należy także comiesięcznych płatności, które nie są związane z kredytami. Bo w Biurze Informacji Kredytowej mogą się znaleźć także dane o niezapłaconych fakturach za prąd czy telefon, co znacząco obniży naszą wiarygodność dla banku.

Nie ma też sensu składanie wniosków w kilku bankach jednocześnie, bo tu na drodze także może nam stanąć BIK. Niektóre informacje spływają tam bowiem z opóźnieniem i może okazać się, że bank widzi, że złożyliśmy wniosek u konkurencji, ale nie wie czy został on rozpatrzony pozytywnie. Dla własnego bezpieczeństwa najczęściej założy, że tak, a wtedy nasza zdolność kredytowa będzie znacząco niższa, a najczęściej całkowicie zniknie.

Czytaj także: Jak zwiększyć zdolność kredytową, biorąc kredyt z rodziną.

1 komentarz

  • Leon Zawodowiec

    Może trochę oczywiste te rady, ale w sumie nie każdy o nich pomyśli przed wyborem kredytu. A kredyt przy kupnie mieszkania w tych czasach jest podstawą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *