Limity cenowe dla największych miast (I kwartał 2014)

Limit cenowy Mieszkania dla młodych w Katowicach wynosi 4.695,35 zł. Oznacza to, że można otrzymać nawet ponad 27 tys. zł rządowej dopłaty. Sprawdź ile może maksymalnie kosztować metr kwadratowy mieszkania w innych miastach, by można było starać się o pomoc państwa.

Te limity są już nieaktualne. Zobacz obecne limity tutaj.

Każdy z 15 wojewodów wyznacza odrębne limity cenowe dla mieszkań, które będą mogły zostać objęte dopłatą. Obliczane są one na podstawie średniej ceny kosztu odtworzenia 1 m kw. w budynkach mieszkalnych. Limity są więc odrębne dla różnych regionów.

Limity są wyższe w dominujących miastach regionu. Bogatsze miasta zawyżają też średnią dla całego województwa. Właśnie z tego powodu nie jest łatwo kupić mieszkanie z dopłatą w Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu czy Krakowie. Mocno naszukać się można również w Białymstoku, Lublinie czy Toruniu. Zadziwiająco dużo ofert jest za to w Gdańsku, gdzie – według różnych obliczeń – nawet połowa mieszkań mieści się w limicie.

Limit dla Katowic to w I kwartale 2014 roku 4.695,35 zł. Metr kwadratowy mieszkania lub domu we wszystkich gminach przylegających do Katowic musi zmieścić się w 4.284,50 zł. Jeszcze tańszego lokum szukać trzeba w pozostałych gminach województwa śląskiego, gdzie cena nie może przekroczyć 3.873,65 zł

W Katowicach za mieszkanie o metrażu ok. 65 m. kw. zapłacić należy ok. 250 tys. zł. A to oznacza, że bezdzietne małżeństwo lub singiel dostanie niemal 18 tys. zł dofinansowania, a małżeństwo z dzieckiem lub osoba samotnie wychowująca dziecko może liczyć na ponad 27 tys. zł dopłaty.

Limity będą aktualizowane co kwartał. Wiadomo jednak, że będą one mniej więcej na tym samym poziomie w stosunku do cen transakcyjnych, jak obecnie. W wielu miejscach można bez większego kłopotu kupić mieszkanie nawet w stolicy województwa. Należą do nich m.in. Trójmiasto, Łódź, Zielona Góra, a przede wszystkim Gorzów Wielkopolski, gdzie wybierać można nawet spośród bardzo dobrych lokalizacji.

Zobacz jakie są najnowsze limity cenowe w Katowicach.

4 komentarze

 • Sławek

  No i elegancko, nawet na tle niektórych miast nie wypadamy źle. Oby tak dalej, to będzie można znaleźć w nienajgorszych dzielnicach. Póki co jednak szału nie ma – z tydzień szukam i bliżej niż 3-4 km od biura w centrum , znaleźć nie mogę.

 • Lucky Luck

  3-4 km to daleko??? A co, na piechotę chcesz chodzić? 😀 Bez przesady, w takiej odległości jak znalazłeś mieszkanie z limitem to jest to super oferta i nie ma się co wiele zastanawiać. Mieszkanie dla młodych w wielu miastach kupisz tylko na granicy miasta. Kilka kilometrów w Katowicach to jak w centrum.

  • prawda

   Dla niektórych te 3-4 kilometry od mieszkania do centrum Katowic to wcale nie jest tak mało. Nie wszyscy chcą przemierzać codziennie taką drogę.

 • Limit

  Poniżej 5 kawałków za metr to jest na prawdę tanie mieszkanie, w Warszawie nie znajdziecie takich nawet 20 km od centrum. Inna sprawa, że zarobki w Ktowicach oczywiście są inne, ale i limit niższy, więc mieszkanie dla młodych jest całkiem nieźle dostępne. Pewnie że blisko centrum się nie da, ale w rodzinie na swoim też się nie dało.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *