Mieszkanie dla Młodych w Katowicach

Ponad 30% nowych mieszkań oferowanych w Katowicach można dziś kupić w ramach programu Mieszkanie dla Młodych. To bardzo dużo, ale ilościowo nie ma wielkiej oferty, bo deweloperzy dopiero zabierają się do pracy.

Podaż nowych mieszkań w Katowicach jest stosunkowo niewielka. Ale mimo tego ceny są dość przyziemne, więc aż 30 proc. dostępnych obecnie u deweloperów mieszkań może załapać się do dopłat w ramach rządowego programu „Mieszkanie dla Młodych”. Dużo gorzej pod tym względem jest choćby w Krakowie, Wrocławiu czy Warszawie. Bywa też jednak znacznie lepiej – najlepszym przykładem wysokiej dostępności mieszkań z dopłatą niezmiennie jest Gdańsk. Jednak Katowice nie mają się czego wstydzić, bo na dziś aż 183 mieszkania w Katowicach spełniają warunki dopłat

Jeśli uwzględnimy kryterium przewidziane dla rodzin wielodzietnych [przy trójce lub większej ilości dzieci można kupować mieszkania do 85 m kw., a nie 75 m. kw – przyp. red], wówczas okazuje się, że liczba odpowiednich mieszkań wzrasta do 265 – zauważa Andrzej Prajsnar z periodyku Rynek Pierwotny.

To oznacza, że dokładnie 32,91% wszystkich nowych mieszkań o powierzchni nie przekraczającej 75 m. kw. może być kupionych z dopłatą. W segmencie sięgającym 85 m. kw. to aż 47,66% lokali. Limit cenowy na Mieszkanie dla młodych, wynoszący w Katowicach 4695,35 zł za m kw. różni się bowiem od średniej ceny transakcyjnej w mieście zaledwie o 1,84%. Jeśli weźmiemy pod uwagę rabaty, czyli fakt, że średnia cena transakcyjna zawsze jest o kilka procent niższa, niezależnie od lokalizacji, mamy odpowiedź dlaczego dostępność dopłat w Katowicach jest tak duża.

Zróżnicowanie – i to spore – zauważyć możemy w poszczególnych strefach miasta. W dzielnicach południowych i centralnych ceny są praktycznie równe z limitami, ale w dzielnicach północnych jest już spory rozdźwięk. Mieszkania są średnio droższe od limitu o ponad 12%.

Mdm_w_katowicach

Mieszkanie dla młodych na Osiedlu Tysiąclecia

Mieszkania z dopłatą w ramach MdM będzie można kupić m.in. na katowickim Osiedlu Tysiąclecia. To lokale w wieżowcu, powstającym pomiędzy ulicami Chorzowską i Henryka Brodatego. Inwestorem jest lokalny deweloper Active Investments, który chce zbudować tu cztery 15-piętrowe bloki. W drugim z nich (budowa tego budynku jeszcze nie ruszyła) mają znajdować się mieszkania z dopłatą.

Zakończenie inwestycji planowane jest na IV kwartał 2015 roku, a już sprzedanych zostało ponad 15% mieszkań – mówi Monika Wilk-Dzieciaszek, dyrektor sprzedaży Activ Investment.

W drugim z wysokościowców warunki dopłat ma spełniać większość mieszkań – zarówno pod względem metrażu, jak i ceny.

3 komentarze

 • szuszu

  Te chatki na osiedlu tysiąclecia są całkiem całkiem. Wiem, ze na wizualizacjach to wszystko zazwyczaj inaczej wygląda, ale z tego co widziałem na projektach to są bardzo sensownie zaplanowane. Niwielki metraż, ale prawdziwe mieszkanie dla młodych, bo jest wszystko czego potrzeba dla młodej i dynamicznej rodziny (z dzieckiem lub bez).

  • heh

   Zobaczysz, że to co jest na wizualizacji będzie się różniło całkowicie od efektu rzeczywistego. I nie będzie to efekt na plus.

 • Informatyk

  Dla rodziny z dzieckiem liczy się bardziej okolica, a nie rozkład pokoi. Blisko musi być sklep, plac zabaw, mało meneli itd. To trzeba sprawdzić kupując mieszkanie, a pod tym względem Katowice niewiele mają do zaoferowania, bo niestety infrastruktura jest słaba – i to nie tylko w porównaniu z Warszawą czy Krakowem, ale nawet… Bydgoszczą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *