Warunki w programie Mieszkanie dla młodych

Przedstawiamy najważniejsze warunki dopłat do kredytów w ramach programu „Mieszkanie dla Młodych”. Takie wytyczne należy spełnić, by otrzymać dopłatę.

1. Program dotyczy osób, które kupują pierwsze mieszkanie w życiu. Oznacza to, że będą mogły z niego skorzystać osoby, które nigdy nie miały własnego mieszkania ani domu oraz nie miały prawa współwłasności budynku mieszkalnego.

2. Program obowiązuje od 1 stycznia 2014 roku, do końca 2018 roku lub wyczerpania określonych przez Sejm zasobów przeznaczonych na dopłaty.

3. W programie o dopłaty mogą starać się wyłącznie osoby, które nie ukończyły 35. roku życia. Dopłatę otrzymają również małżeństwa, w których przynajmniej jeden z małżonków ma mniej niż 35 lat.

4. Dopłaty na „Mieszkanie dla młodych” przeznaczone są zarówno dla rodzin oraz osób samotnie wychowujących dzieci lub bezdzietnych osób samotnych.

5. W ramach dopłat otrzymać można 10 proc. wartości mieszkania – to stawka dla osób samotnych oraz rodzin nie wychowujących dzieci. 15 proc. dostaną rodziny lub osoby samotne z dzieckiem. Jest jeszcze dodatkowe 5 proc. dla wszystkich, którym w ciągu 5 lat od dopłaty urodzi się kolejne dziecko.

6. O pomoc finansową mogą starać się tylko osoby kupujące nowe mieszkania od deweloperów.

7. Dopłaty dotyczą mieszkań o ograniczonej powierzchni. Mieszkanie może mieć 75 m. kw. (85 m. kw. dla rodzin z min. trójką dzieci), a dom 100 m. kw. (110 dla rodzin wielodzietnych).

8. Program ściśle określa cenę mieszkania lub domu, na jaki można otrzymać dopłatę. Limity cenowe są co kwartał określane przez wojewodów.

9. Dopłatę można stracić jeśli mieszkanie sprzeda się, bądź wynajmie przez okres 5 lat od daty otrzymania dopłaty. Beneficjent nie straci państwowej pomocy tylko w jednym przypadku – jeśli sprzeda mieszkanie, by od razu kupić większe, co polepszy jego warunki lokalowe. Z sankcji wyłączone są dopłaty, które wynikają z posiadania dziecka lub dzieci.

4 komentarze

 • Kiero

  Ciekawostka. Czyli mogę łyknąć dopłatę i mieszkanie niemal od razu opylić zarabiając 9% – bo 1% będą koszty spłaty kredytu od razu. I nic mi nie zrobią, bo dopłaty na dziecko nie będzie trzeba zwracać. Chyba kolejny niedopracowany pasztet nam Tusku zaserwował.

 • Matematyk

  Kolego, TYLKO dopłaty na dziecko nie trzeba spłacać. 10 procent masz klasycznej dopłaty, więc jak będziesz tak kombinował to będziesz 2% do tyłu. Albo i więcej, bo kto kupi mieszkanie od machera, po którym zapewne widać to na pierwszy rzut oka 🙂
  A że pasztet to wiadomo – pod kolegów, którzy jemu i Adamowiczowi mieszkanka ze zniżką załatwią.

 • Prezio

  No no, powodzenia… Kto nie kombinuje, ten w ciupie nie siedzi – jak mawiali w mojej szkole. A tu chyba z matematyką jest problem, bo właśnie te 10% będziesz musiał oddać, tylko 5% nie. Odliczając koszty kredytu itd. to raczej za dużo tak nie zarobisz. No, ale kombinuj, kombinuj, w więzieniach miejsc nie brakuje, a i mieszkanie w Gdańsku się zwolni.

 • heh

  Ale z ciebie cwaniak Kiero. Wiadomo że tak łatwo nie będzie. Przecież twórcy mieszkania dla młodych pomyśleli o takim myku. Kombinowanie daleko cię nie zaprowadzi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *